Rex Vermeulen is al 20 jaar vaste columnist van TBM. Vanaf 2024 besteedt hij zijn column aan de ‘Icons in ICT’. Personen die met hun visie en gedrag een echt stempel drukken op de markt en daardoor invloed hebben op de verdere groei en professionaliteit van de gehele branche. Dit keer Petra Claessen, Voorzitter (Boegbeeld) BTG – Branchevereniging voor IT & Communicatietechnologie.
Als je in onze branche werkt en Petra niet kent, dan heb je onder een hele grote steen gezeten. Of zit je er nog. Petra is het boegbeeld van BTG en dat zullen we weten ook! Events, bijeenkomsten, kennissessies, vakbladen, bedenk het maar en je kunt er bijna zeker van zijn dat Petra er vertegenwoordigd is. Vaak in combinatie met een opname of beeld van haar in de voor haar karakteristieke maatpakken (daarover later nog een mooi detail). Petra staat dan ook altijd ‘aan’. Dat lardeert ze met een Limburgse tongval die vol passie en overtuiging praat over de projecten en missies waar zij, en haar organisatie, mee bezig zijn. Volgens eigen zeggen is ze daar zo’n uurtje of 70 per week mee bezig. Druk? Welnee, ze zou niet anders willen.
70 uur in de week, Petra? Hoe hou je dat vol?
Dat kost me echt geen moeite. Mijn ‘werk’ bestaat uit het uitdragen en realiseren van branche verbeterende projecten en daarvoor moet ik constant met zoveel mogelijk mensen om tafel. Om met hen te verbinden en ze met elkaar te verbinden. En als verbinden dan iets is wat je als mens het allerliefste doet…wie heeft het dan over werk?
Als ik kijk naar je LinkedIn profiel is besturen wel de rode draad. Je hebt altijd geweten dat dit je missie is?
Mijn achtergrond is juridisch en Personeel & Organisatie. Opleidingen waar ik nog steeds profijt van heb in mijn dagelijks werk. Daar heb ik, zonder pocherig te willen doen, mijn enorme drive aan toegevoegd en zo krijg ik voor de organisaties waar ik voor werk ‘the things done’. En dat doe ik uiteraard niet alleen. Ik heb een prachtig team met mensen om me heen. En die enorme lijst die je op LinkedIn ziet heb ik eigenlijk niet eens helemaal zo uitgestippeld. In de meeste gevallen kwam de vraag vanuit de organisaties waar ik mee samenwerkte…of ik me ook niet voor hen in wilde gaan zetten. Als het me aansprak had ik al ‘ja’ gezegd.
Nooit een verkeerde beslissing in genomen?
Nee, verkeerd wil ik het niet noemen. Alles heeft een leerelement in zich. Ik werk altijd alles netjes af maar als het toch niet blijkt te passen, ben ik weg.
Wat past dan het beste bij jou?
Als er sprake is van Corporate Social Responsibilty. Ik moet R.O.I. kunnen leveren. De maatschappij heeft veel in mij geïnvesteerd en ik wil graag terug geven.
En dat vind je ook in de ICT -branche?
Petra haalt diep adem en barst los: Bij uitstek In de ICT-branche! Het gaat echt ergens over en verbind alles en iedereen. Daar komt dat verbinden weer. En dan is er nog enorm veel te doen om verder te verbeteren en professionaliseren en daar ben ik dan nu ook enorm druk mee.
Voordat ik op wat issues inga, vertel ik je wat meer over mijn manier van werken. Ik heb een enorm netwerk opgebouwd inmiddels. In dat netwerk kijk ik constant naar ‘mix & match’. Wie past bij wie en wie kan ondersteunen in een issue of project. Zo stel ik steeds krachtige ‘denktanks’ of groepen samen die stappen kunnen zetten. Binnen BTG maar vaak ook branchebreed. Omdat ik dat ook als onze verantwoordelijkheid zie.
Vraagje tussendoor…de ‘T’ in BTG staat voor Telecom. Moeten jullie daar niet een keer vanaf?
Nou, voorlopig nog niet. Het historisch perspectief van Telecommunicatie zal nog wel even blijven. En zit ook wel geborgd in de dienstverlening van BTG, zoals onder andere: SMS diensten die worden gebruikt in de luchtvaart en bij ziekenhuizen, telecom expense management, een webshop met stock, mantelovereenkomsten met telco’s. Telecommunicatie is zeker een onderdeel van de gehele ICT-landschap geworden, maar als eigen entiteit nog steeds enorm aanwezig. Daarbij zijn we de brancheorganisatie voor IT- en communicatietechnologie en focussen we ons op het digitale werkveld in de volle breedte.
Terug naar die projecten waar je mee bezig bent, Petra. Of in jouw geval ‘missies’. Vertel.
Ik zou er een hele TBM mee kunnen vullen, Rex. (En soms doe ik dat ook in onze eigen uitgaves 🙂
Ik begin met duurzaam digitaliseren. We moeten enorm goed nadenken over de verantwoordelijkheid die wij nu hebben om bij alle innovaties en ontwikkelingen op duurzaamheid te toetsen. Nu moeten we werken aan bewustwording dat we duurzaamheid in alles moeten betrachten. Op persoonlijk en organisatie niveau en als rode draad in alles. En zie de afweging duurzaamheid of rendement dan maar als communicerende vaten. Hoe ik dat zie, leg ik iedereen graag uit in een persoonlijk gesprek.
Ook de overheid moet hierbij betrokken worden. Sowieso moet de overheid ICT veel hoger op de agenda zetten. Daarvoor hebben we in ieder geval al een kwartaal overleg met Economische Zaken.
Ben jij niet te daadkrachtig voor de overheid?
Petra lacht: Ik probeer wel altijd iets uit te stralen van ‘als jullie het niet doen, doe ik het gewoon’. Maar ik zou een slechte verbinder zijn als ik het lobbyen niet zou beheersen. Dus ik doe dat daadkrachtig doch diplomatiek. En ze kunnen bij de overheid ook best wel doorpakken, hoor. Maar eerst zouden we als branche een gezamenlijke agenda moeten hebben. Dat communiceert dan (nog) gemakkelijker.
Inclusiviteit is iets wat op die agenda moet staan?
Absoluut! Er moet wat dat aangaat echt een shift komen bij bedrijven en organisaties. Ik ben daar zelf uiteraard ook vol op aan het inzetten. Het moet over 5 jaar gewoon geen issue meer zijn. Een van onze nieuw gestarte activiteiten is dan ook Women in Tech. Onze eerste bijeenkomst in Huis ter Duin was enorm inspirerend. Verder kijken we ook of we jonge mensen met senioriteit kunnen verbinden. Met als gevolg dat we ook overleg met MBO’s hebben om ‘meiden in ICT’ te promoten.
Ik ga even naar het toilet en zodra ik terugkom schuift Petra mij een briefje onder de neus. Ze heeft het zo uit de mouw van haar maatpak geschud:
Kijk Rex, over die agenda gesproken; onze thema voor 2025 is ‘ Connecting Tech to Society’ Welke elementen zijn daar dan belangrijk in:
- Connectiviteit
- Pluriformiteit
- Diversiteit
- Authenticiteit
- Anticiperend vermogen
- Deskundigheid
- Flexibiliteit
- Alertheid
Elementen die voor de hele branche belangrijk zijn. Op branche, – en bedrijfsniveau. Daar kun je een mooie agenda mee samenstellen.
Ik had je al ‘gewaarschuwd’ Petra. Ik wil met name de mens achter de functie zien. Dus…hoe zit het nog met jouw persoonlijke agenda?
Dat kun jij wel willen maar die scheidslijn is erg dun. Dat had ik je bij het begin al aangegeven. Ik doe mijn werk met enorm veel plezier en zie het dus ook als persoonlijke overwinningen dat ik zulke mooie bedrijven en organisaties naar een hoger plan heb mogen tillen. En dat nog steeds doe. Verder zet ik mijn expertise en daadkracht ook in op maatschappelijk vlak. Waar het kan maak ik de wereld een stukje mooier. Of dat nou op professioneel of maatschappelijk vlak is maakt me niet uit. Het geeft me enorm veel voldoening. En ook waardering!
Ik kan mezelf met grote trots “Ridder in de Orde van Oranje-Nassau’ noemen. Dan heb je wel een punt gemaakt.
Ik vermaak me persoonlijk ook prima. Ik woon, samen met mijn man, in Cadier en Keer en we zijn daar heel gelukkig. We hebben net ook een prachtige reis naar Nieuw Zeeland gemaakt. Een hele waardevolle ervaring.
Nieuw Zeeland is voor jou een speciale plek he?
Ja, dat klopt. Onze dochter Aukje heeft daar gewoond en is daar ook overleden. De reis heeft ons enorm goed gedaan. Ze is altijd dichtbij. En in Nieuw Zeeland helemaal.
Petra opent vervolgens haar jasje en laat de binnenkant zien. Met sierlijke letter staat er geborduurd ‘ Petra loves Aukje’ Ik moet even slikken. En ik vind vanaf nu de pakken nog veel mooier. Ik durf er verder niet te veel over te vragen. Het is mooi zo.
Ik loop naar mijn auto en ben blij met het gesprek. Dat Petra altijd ‘aan’ staat wist ik natuurlijk allang. Ook tijdens het gesprek komt er een passie en bevlogenheid over je heen die niet goed in woorden is weer te geven. Maar zo kent iedereen haar al. Ik voelde die passie en bevlogenheid nu als puur en authentiek. Met daaraan gekoppeld een blik in haar persoonlijke wereld. Werelden die naadloos in elkaar overgaan. Zoals haar zakelijke pak met de zeer persoonlijke boodschap. Bijzonder.
Profiel
Gerecht: De Italiaanse keuken.
Drank: Ginger Ale
Vakantie: Nieuw-Zeeland, Zuid Afrika, Moskou, Turkije.
Muziek: Heel breed maar voorkeur voor Barok en Bach.
In deze muziek draait het ook om ‘verbinding’. En dat is mijn ding.
Vrije tijd: Vroeger veel paardrijden nu actief Rotary lid met bijbehorende activiteiten.
Een uur Minister-President: Een Ministerie Digitale Infrastructuur opzetten voor de BV Nederland.
Lijfspreuk: Getting things done!
Rex Vermeulen is directeur van Mantor Business Partners. Hij, en zijn bedrijf, zijn al meer dan 23 jaar actief in de telecommunicatie en ICT-branche. Zij geven advies over bedrijfsvoering, marketingcommunicatie en organiseren bijeenkomsten en platformen ten behoeve van kennisoverdracht. Hierdoor dragen zij bij aan de professionalisering van de branche en spelen een belangrijke rol bij het verbinden van de verschillende partijen in de keten.


